Jest w Bałdach Aleja Biskupów, przybywa kamieni pamiątkowych a sama aleja ugruntowuje się jako markowy produkt turystyczny. Łączy w sobie ochronę przyrody, edukację historyczną i sprzyja zakorzenianiu się tożsamości regionalnej. Jest w Olsztynie ławeczka z Kopernikiem. Biorąc pod uwagę fakt, iż ludzie bardziej interesują się informacjami z nauki i technologii niż polityki czy nawet sportu, aż prosi się o znacznie wyraźniejsze zasygnalizowanie obecności ludzi nauki i szeroko rozumianej wiedzy. Kiedy więc powstanie aleja gwiazd naukowych?
W kilku znanych miejscach w Polsce i na świecie znajdują się aleje gwiazd. Miejsca z wmurowanymi w chodnik śladami dłoni, stóp lub nazwiskami znanych postaci kina i muzyki rozrywkowej. Miejsca te przyciągają turystów, którzy w taki pośredni sposób chcą być przez chwilę blisko tych sławnych osób. Zobaczyć „ślad” przez nich pozostawiony i przez chwilę poczuć się jako „znajomy” sławnej osoby aby w ten sposób być współuczestnikiem wielkości i sławy. W innych miejscach ślady po wielkich ludziach to tablice pamiątkowe i pomniki, z informacjami, że tu się urodził, żył, pracował, odwiedził taki to wybitny w nauce, sztuce, dowodzeniu wojskami czy polityce człowiek.
W czasie turystycznych wyjazdów szukamy śladów bytności wielkich osób. Bo w gruncie rzeczy jest to swoiste z nimi spotkanie. Ślady po ludziach, których w jakiś sposób znamy, są niewątpliwa atrakcją turystyczną. Mogłoby się wydawać, że takie miejsca są gdzieś daleko, za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, w dalekich krajach, do których trzeba polecieć samolotem. Olsztyn jako miasto uniwersyteckie powinien mieć takich „sladów” dużo, także i nasz region.
Tak jak traper potrafi odszukać ślady zwierząt, niewidoczne dla przeciętnego człowieka, tak „turystyczny traper” odnajdzie liczne ślady ludzi niezwykłych i nieprzeciętnych w wielu wioskach i miasteczkach Warmii i Mazur. Niżej kilka przykładów:
- Mikołaj Kopernik (Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Frombork i wielce wiosek, w których Kopernik był i lokował nowych osadników),
- Wojciech Kętrzyński (Giżycko, Kętrzyn, Olsztyn),
- Johann von Herder (Morąg),
- Emil Adolf von Behring, niemiecki bakteriolog, uważany za twórcę immunologii, laureat pierwszej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Urodził się 15 marca 1854 roku w Ławicach k. Iławy,
- Wilhelm Wien, otrzymał w 1911 r. nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Mieszkał w Smokowie k. Kętrzyna oraz w latach 1985-1879 uczył się w gimnazjum w Kętrzynie.
- Marcin Nikuta (1714-1812), doktor filozofii uniwersytetu w Królewcu (obecnie Kaliningrad), profesor Szkoły Rycerskiej w Warszawie, pedagog i filantrop zajmujący się opieką i wychowaniem młodzieży urodził się w Tylkowie k. Olsztyna.
- Krzysztof Hartknoch (1644-1687), historyk specjalizujący się w dziejach Pomorza i Prus, profesor Gimnazjum Akademickiego w Toruniu, m.in. w Wilnie, Gdańsku. Urodził się w Jabłonce k. Pasymia.
- Ignacy Pietraszewski, wybitny orientalista. Studiował w Wilnie i Petersburgu, doktoryzował się na uniwersytecie w Halle, profesor języków wschodnich uniwersytetu berlińskiego, był dyrektorem królewskiego gabinetu numizmatycznego. Urodził się w 1796 r. w Biskupcu.
- Abraham Calovius, wybitny teolog, profesor uniwersytetu w Wittenberdze, urodził się w Morągu w 1612 r.
A czy współcześni naukowcy odciskają swój ślad w swoich podolsztyńskich domach, letnich samotniach czy nawet laboratoriach rozrzuconych pośród lasów i jezior?
Stanisław Czachorowski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.