niedziela, 13 marca 2011

Jak opowiadać o nauce w krainie jezior?

Jak mówić o nauce, rozumianej jako instutucjonalne i zorganizowane poszukiwanie wiedzy? Najprościej - ciekawie, autentycznie, wiarygodnie. Trzeba więc być samemu autentycznie zaciekawionym, gotowym do stawiania pytań i chętnym do rozmowy z innymi.Krok po kroku, rozpoznając nowe możliwości techniczne oraz poszerzając kontakty naukowe, nasze kawiarniane spotkania chcemy rozszerzać. Przy wsparciu może uda się nam zorganizować olsztyńskie TED (a w zasadzie TEDx).

TED to skrót od słów „Technology Entertainment and Design”). Są to krótkie konferencje naukowe i popularnonaukowe, organizowane pod hasłem "idee warte rozpowszechniania". Zainicjowane zostały w USA w połowie lat 80. ubiegłego wieku w sąsiedztwie „Doliny Krzemowej”. Na kanale YouTube udostępnionych jest już ponad 700 wykładów, oglądanych przez kilkaset milionów ludzi z całego świata.

W lokalnej i regionalnej skali uniwersytecki Olsztyn też jest w jakimś sensie Krzemową Dolinką. U nas też są idee warte upowszechnienia. To będzie nasz mały projekt zmieniający świat… wokół nas. Jeśli chcesz zmieniać świat na lepsze i interesuje Cię nauka i kultura, to dołącz do nas.


Stanisław Czachorowski

1 komentarz:

  1. Niezmiernie ciekawe. Więcej wskazówek w książce prelegenta. Polecam.

    OdpowiedzUsuń