poniedziałek, 21 marca 2011

Polskie Tulipany dla Cesarskiej Chryzantemy z Japonii

Polskie Tulipany dla Cesarskiej Chryzantemy z Japonii. Pierwsze spotkanie pod patronatem Radio Wnet. Muzycy zespołu Pro Musica Antiqua, polscy floryści, związani z Euroflorist Polska z siedzibą w Poznaniu, międzynarodowy portal Forumkwiatowe.pl oraz mazurskie Stowarzyszenie Zielone Dzieci, które już przez internetowe Radio Wnet zwróciło się z propozycją zorganizowania akcji po...mocy dla Japonii, wszyscy wstrząśnięci tragedią, która wydarzyła się w Japonii, organizują akcję zbiórki funduszy. Wsparło akcję Muzeum Warmii i Mazur udzielając pomocy w organizacji przedsięwzięcia.

Spotkaliśmy się wczoraj na zamku w Olszynie podczas Cavaty. Cavata to spotkania z cymeliami muzealnymi a teraz dołączyła do tego florystyka. Kompozycja z żółtych tulipanów dla złocistej chryzantemy...tak mogę je określić. Gałęzie wierzby mazurskiej nadają lekkości formie tulipanowej. Odmiana Gold Strong zachwyca pokrojem pąków oraz trwałością. Kompozycja osadzona w specjalnym podkładzie florystycznym zabezpiecza przed utratą żywotności. Najczęściej używam w pracy florystycznej materiałów typu pianka firmy Victoria oraz preparatów przedłużającego życie roślin pochodzących z firmy Victus Emak Chrysal. Wspominam o tych firmach bowiem prowadzą je ludzie z nami związani przez charytatywne akcje FLORYŚCI DZIECIOM. Wszystkie kompozycje i aranżacje prezentacji koncertu w ujęciu spotkania florystyki z historią i muzyką przygotowane zostały przez Pracownię Eko-Florystyczną "Magiczne Chwile,"- Kwiaciarnia "Zosia" z Mrągowa.

Dobór kolorów i rodzaj kwiatów jest związany z symboliką przesłania dla Cavat i Akcji Polskie Tulipany dla Cesarskiej Chryzantemy. Chodzi nam o przeniesienie wrażenia przebudzenia polskiej wiosny na wizję florystyczną. Tulipan ma symbolizować początek odradzającego się życia. To nadzieja na spisanie nowej historii dla naszych przyjaciół florystów z kraju Kwitnącej Wiśni i wszystkich mieszkańców Japonii. W muzealnym wnętrzu Zamku Muzeum Warmii i Mazur percepcja muzyki i florystyki nadaje wielkości idei Cavaty- spotkania z cymaliami muzealnymi. Eksplozja myśli i wrażeń... powoduje to skomasowanie przeróżnych emblematów... W życiu każdego Japończyka olbrzymią rolę odgrywa związek między przeszłością a przyszłością. Istnienie Antenatów oznaczających opiekę dobrego Ducha oraz słońce w żółtych kolorach wyraża nadzieję na życie.

Na Cavacie przedstawiono wykład z prezentacją- Małgorzaty Okulicz nt. "Drugie życie, proporczyk wojskowy". Pasje splecione na drodze ludzkich losów ...Florystyka z historią w sieci zdarzeń... Mówiliśmy do zgromadzonej publiczności występując wspólnie z muzykami i historykami Muzeum Warmii i Mazur : ”Ten kraj, nam florystom, jest szczególnie bliski. Prastarą tradycją sztuki IKEBANY inspiruje nasze życie, obdarzając pięknem ponadczasowym. Wdzięczni za czar sztuki układania kwiatów pragniemy wspomóc naród niezwykły, swą historią związany z estetyką ogrodów kwitnącej wiśni i bajkowych drzewek bonsai”. Polskie Tulipany dla Cesarskiej Chryzantemy z Japonii. Muzycy zespołu Pro Musica Antiqua wstrząśnięci tragedią, która wydarzyła się w Japonii, organizują akcję zbiórki funduszy.Wspieramy tę inicjatywę włączając się z zapałem właśnie kwiatami. Jesteśmy duchem z Przyjaciółmi z Japonii. Zespół wspiera wielu zaprzyjaźnionych muzyków... To, co się dzieje na naszych oczach, to niewyobrażalna tragedia- stwierdza Leszek Szarzyński, lider zespołu. My przeżywamy to podwójnie, gdyż na co dzień współpracujemy z pianistką Kaori Okuzumi z Japonii.

Kolejny koncert w ramach „Cavaty na olsztyńskim zamku” poświęcimy pamięci ofiar kataklizmu. Przygotowujemy specjalny program, zwróciłem się także do moich przyjaciół artystów z całej Polski o udział w koncercie — stwierdza L. Szarzyński. Weźmie w nim udział Kaori Okuzumi z Japonii...wspominał też realizowany dziesięciu laty w Elku projekt w trakcie, którego poznał wielu twórcą japońskich. A była w tych dniach ze swoim wykładem dla miasta Ełk prof. Hiroko Miyagi z miasta najbardziej zniszczonego przez obecne trzęsienie ziemi Sendai . Wspominał też wykład sekretarza Ambasady Japonii Yuozo Yoshioka oraz profesora Koh- ichi-Hattori dla nauczycieli szkół muzycznych. Wykład prof. Mikołaja Melanowicza z Wydziału Japonistyki UW Warszawie. Dzielimy się dziś troską przyjaciół z Japonii ...w spotkaniu przed koncertem mówił - prof. Leszek Szarzyński. Na koncercie 20 marca 2011 Zespół planuje zbiórkę funduszy dla ofiar kataklizmu. Jej szczegóły zostały przedstawione podczas niedzielnej „Cavaty”. W akcję włączą się polscy floryści, związani z www.euroflorist.pl Polska z siedzibą w Poznaniu, międzynarodowy portal www.forumkwiatowe.pl oraz mazurskie Stowarzyszenie Zielone Dzieci www.zielonedzieciaki.ffp.pl, które już przez internetowe Radio Wnet www.radiownet.pl zwróciło się z propozycją zorganizowania akcji pomocy dla Japonii.

Zespół Pro Musica Antiqua www.promusica.info.pl oraz polscy floryści chcą zorganizować akcję „Polskie Tulipany dla Cesarskiej Chryzantemy z Japonii”, którą zwieńczy charytatywny koncert

Koncert planowany jest 16 kwietnia 2011 roku o godz. 18.00 w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku.

Na Cavacie 20 marca 2011 zespół wystąpił w składzie: Leszek Szarzyński - flet, Jerzy Szafrański- obój, Roman Kuźniak- fagot.
Tekst i fotografia - Zofia Wojciechowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz