wtorek, 17 maja 2011

Laboratorium Tradycji w Węgajtach

Laboratorium Tradycji 2011 to warsztaty muzyczne i teatralne dziedzictwa kulturowego pod hasłem „Krajobrazowanie. Opowieści miejsca”. Ten warsztat opowiadania rozpoczyna się od uważnej obserwacji krajobrazu. Na Warmii, w okolicach Węgajt ciągle jeszcze można zobaczyć i doświadczyć tego, jak człowiek może wpisywać się swoją pracą, budowaniem, mieszkaniem w rytm natury, w jej kształty i dźwięki.

Tego właśnie dotyczą opowieści, nad którymi będziemy pracować: drzew i ziół, kamieni, wody, ziemi, ognia i związanych z nimi ludzkich zajęć: zielarstwa, pieczenia chleba, kowalstwa, tkania czy wytwarzania wina. W pracy będziemy się tutaj odwoływać do wątków obecnych w różnych tradycjach: opowieści litewskich, skandynawskich, słowiańskich i greckich, i przez te głęboko zakorzenione w doświadczeniu historie będziemy próbowali przyglądać się temu, co na wyciągnięcie ręki, i o tym opowiadać.

Na koniec wybierzemy się na wędrówkę. Postaramy się wpisać nasze opowieści w warmiński krajobraz, sprawdzimy jak pójdą po tutejszych szutrówkach i czy ich rytm zagra z rytmem okolicznych pagórków. Mamy też nadzieję, że zostaną przychylnie przyjęte przez miejscowego kłobuka, który wprawdzie nie pokazywał się ostatnio w naszych okolicach, ale z pewnością drzemie na jakimś strychu i doceni nasze intencje. Działamy przecież w jego sprawie.

Wierzymy też, że nasze opowieści przybywszy z daleka nie odlecą w nieznane, ale raczej przycupną gdzieś w pobliżu, i stamtąd… przemówią. Przemówią w słusznej sprawie, stając się jeszcze jednym głosem na rzecz warmińskiego krajobrazu. A może już na Warmii zostaną? Lipowa dziupla w przydrożnej alei to dobre miejsce dla opowieści.

Ostatecznego wyboru opowieści - materiału do pracy dokonamy wspólnie z uczestnikami. Jako punkt wyjścia proponujemy m.in.:
- fragmenty z Kalewali (opowieść o powstaniu żelaza i opowieść o wykuwaniu magicznego młynka Sampo)
- litewską baśń "Egle, królowa węży" (ze szczególnie dla nas ważnym wątkiem przemiany w drzewa)
- wybór z "Metamorfoz" Owidiusza
- opowieść jak Demeter nauczyła ludzi uprawy zboża i pieczenia chleba
- prowansalskie baśnie o lawendzie
- opowieści o ziołach, ziołolecznictwie i Mądrych - z prac Oskara Kolberga.
Opowieściom towarzyszyć będą pieśni: warmińskie, kurpiowskie (zwłaszcza tzw. pieśni leśne), litewskie, pruskie i inne
Warsztat prowadzą: Małgorzata Litwinowicz (Grupa Studnia O.) i Monika Paśnik–Petryczenko (Schola Teatru Węgajty )

Warunki udziału:
Warsztat zaczyna się we wtorek 7.06.2011 po południu i trwa do soboty wieczorem.
Zgłoszenia należy wysyłać na adres: biuro@schola.wegajty.pl . Ilość miejsc jest ograniczona.

Monika Paśnik-Petryczenko

1 komentarz:

  1. Oczarowanie...
    taki efekt przewiduję.
    Przewspaniałe pozdrawiam Węgajty:)i Scholę oraz Collegium Copernicanum.

    OdpowiedzUsuń