czwartek, 26 maja 2011

Współczesna Arka Noego

7 czerwca 2011 r., godz. 18.00 w Kawiarni Moja (ul. Dąbrowszczaków 10) kolejne kameralne spotkanie z nauką i naukowcami. Gościem kawiarni naukowej będzie prof. Andrzej Ciereszko z Zakładu Biologii Gamet i Zarodka, Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Tematem spotkania będzie współczesna Arka Nowego czyli jak olsztyńscy naukowcy chcą uchronić gatunki przed wymieraniem.

* * *

Współczesna Arka Noego - zastosowanie kriokonserwacji nasienia do ochrony bioróżnorodności populacji zagrożonych gatunków zwierząt
Kriokonserwacja komórek polega na zamrożeniu i przechowywaniu w niskich temperaturach (-196 ºC), z zapewnieniem utrzymania żywotności po rozmrożeniu po długookresowym przechowywaniu (nawet 3000 lat). Pomyślne przeprowadzenie kriokonserwacji jest uzależniona od dobrej wyjściowej jakości nasienia oraz zastosowania uwarunkowanej gatunkowo specyficznej metodyki zamrażania i rozmrażania, co zapewnia minimalizację uszkodzeń kriogenicznych struktur plemników. Kriokonserwacja umożliwia utrzymanie zmienności genetycznej populacji i gatunków poprzez przechowywanie nasienia osobników o pożądanych genotypach. Taki materiał może być używany do „rewitalizacji” zagrożonych populacji pod względem optymalnych proporcji poszczególnych genotypów. Utworzenie banków nasienia zagrożonych gatunków powinno być istotnym elementem programów ochrony ginących gatunków. Zadanie to jest trudnym wyzwaniem, ponieważ wymaga połączenia wiedzy z dziedziny kriobiologii, biologii rozrodu z jej technikami wspomagania rozrodu, genetyki populacji, ochrony przyrody oraz gospodarki zasobami naturalnymi. Sytuację komplikuje konieczność harmonijnej współpracy specjalistów reprezentujących wymienione dziedziny, jest to utrudnione m.in. z powodu niedostatecznej komunikacji i zrozumienia pomiędzy stronami. Rozpoczęcie interdyscyplinarnej dyskusji jest jedynym sposobem przełamania impasu w tym zakresie.

Andrzej Ciereszko


(fot. archiwum prof. A. Ciereszko)

1 komentarz:

  1. przedruk na Olsztyn24 http://www.olsztyn24.com/news/13342-o-wspolczesnej-arce-noego.html

    OdpowiedzUsuń