środa, 9 stycznia 2013

Hortiterapia i Noc Biologów 2013

Dotychczasowe doświadczenia wykazują, że doskonałe efekty uzyskano podczas zajęć hortiterapii z osobami dotkniętymi ADHD, ADD. Pacjentami cierpiącymi na nerwice, reumatyzm i niewydolność układu krążenia, z problemami sensorycznymi. Zajęcia w ogrodzie stymulują bowiem wszystkie czynności życiowe człowieka. Dla specjalistów stosujących te metody terapeutyczne, dużym zaskoczeniem była obserwacja, że nawet zwykła uprawa roślin w doniczkach - pielęgnacja i obserwowanie ich rozwoju - stymuluje pożądane efekty. Należy więc przyjąć, że hortiterapia sprawdza się nie tylko w ogrodzie lub parku ale i przedszkolu, świetlicy, domowym zaciszu.

Dzieci uwielbiają pracę przy sadzeniu roślin, podlewaniu, obserwowaniu ich rozwoju. Ludzie starsi dzięki hortiterapii mogą oderwać się od swoich problemów. Osoby uzależnione i nieprzystosowane społecznie doskonale odnajdują się w pracy wśród kwiatów i zieleni. Zajęcia w ogrodzie ułatwiają też pacjentom pogodzić się z własną ułomnością i nieodwracalnością choroby.

Zajęcia w ogrodzie rozwijają bowiem kreatywność, co daje poczucie przydatności. Zajęcia uczą, wychowują, łagodzą stresy. Ich podstawowym założeniem jest, że odbywają się pogodnej atmosferze, która szybko udziela się wszystkim. Prowadząca znajduje czas nie tylko na fachowe porady, ale przede wszystkim na spokojną, łagodząca napięcia - rozmowę.

Zajęcia mogą odbywać się w grupach , a jeśli zachodzi taka potrzeba, indywidualnie. Dzięki konkretnym efektom w postaci zadbanych, pięknych ogrodów, ukwieconych parapetów, balkonów - stanowiących wymarzone miejsca wypoczynku w psychice uczestników terapii gromadzone są pozytywne emocje. Kreatywnie spędzony czas pozwala odzyskać spokój. W poczuciu dobrze spełnionego obowiązku - przyjemnie jest posiedzieć przy kawie czy herbacie.

„Zielona terapia” to także wspomożenia rozwoju obszarów wiejskich i uzupełnienie oferty agroturystyki. Niektóre z kursów hortiterapii prowadzimy na zasadzie przysposobienia zawodowego. W tych wypadkach korzystamy z zaplecza gospodarstw rolniczych i ogrodniczych. Koncentrujemy się wtedy na pracach związanych z architekturą krajobrazu i tworzeniem ogrodów terapeutycznych przystosowanych do wymagań różnych grup pacjentów.

Firma „Zielone Horyzonty” realizuje zajęcia hortiterapii przez Eko-florystykę, dysponuje doświadczeniem w prowadzeniu zajęć hortiterapii i eventów florystycznych. Naszym tworzywem są rośliny i nieograniczona wyobraźnia. Zielone Horyzonty to firma, która dopasowuje się do potrzeb i możliwości klientów również pod względem ceny zajęć.

Zofia Wojciechowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz