czwartek, 29 marca 2012

Pokazywanie nauki przez sztukę i to na korytarzu

Zazwyczaj efekty badań naukowych, realizowanych w ramach różnorodnych grantów, docierają tylko do nielicznych (naukowców): w formie specjalistycznych publikacji naukowych, raportów czy referatów na konferencjach naukowych. Podatnik płaci, ale nie wie co z tego wynika. Bardzo ciekawy sposób upowszechniania wyników badań wymyslił Uniwersytet Śląski. Już po raz czwarty organizuje biennale fotograficzne "Nauka - świat bez granic". Sami naukowcy poprzez własne zdjęcia i streszczenia swoich projektów badawczych opowiadają o nauce. A całość trafia "pod strzechy" nie tylko w formie drukowanych katalogów pokonkursowych, ale i w formie wystaw, pokazywanych w różnych miejscach, m.in na terminalu lotniska. Opisy wykonane są w dwu językach - polskim i angielskim. W takiej formie najnowsza nauka dociera do szerokich rzesz odbiorców. Przez co sama nauka jest lepiej rozumiana.

Celem nadrzędnym 4. Konkursu, realizowanego w ramach projektu "NAUKA W OBIEKTYWIE" i towarzyszącego mu 4. Biennale fotograficznego jest promocja dorobku naukowego pracowników i studentów uczelni, instytutów naukowych województwa śląskiego, oraz jednostek naukowych spoza Regionu. Temat przewodni 4. Konkursu i późniejszej wystawy fotograficznej to: "»NAUKA - ŚWIAT WOKÓŁ NAS« - KATOWICE 2012".

Do konkursu można zgłosić autorskie fotografie wykonane przez pracowników lub studentów uczelni i instytucji naukowych całego kraju, którzy realizują (lub realizowali) programy badawcze (międzynarodowe, ministerialne, statutowe, własne lub w ramach badań zleconych).
Fotografie do konkursu zgłasza kierownik projektu za zgodą autora (autorów) fotografii lub autor fotografii za zgodą kierownika projektu.

Konkurs jest adresowany do wszystkich pracowników i studentów uczelni oraz instytucji naukowych biorących udział w badaniach naukowych i interesujących się fotografią, która towarzyszy im w ich "przygodzie" z nauką. Wszystkie szczegóły dotyczące Konkursu i późniejszego Biennale Fotograficznego znajdą Państwo na stronie Uniwersytetu Śląskiego: www.naukawobiektywie.us.edu.pl

Organizatorem konkursu jest Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem UŚ.

S. Czachorowski

ps. Miło by było zobaczyć olsztyńską naukę upowszechnianą w tak artystyczny sposób.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz