niedziela, 1 kwietnia 2012

Młode twarze olsztyńskiej nauki

Prezentowane niżej filmy powstały na koordynowane przez mnie VI Olsztyńskie Dni Nauki oraz pierwszą w Olsztynie Europejską Noc Naukowców w 2008 r. Ponieważ bezpłatne płyty dawno się rozeszły, warto te filmy upowszechnić dodatkową i tą, internetowo-blogową drogą.

W 2008 roku uznałem, że sam festiwal naukowy to trochę mało. Potrzebne są nowe formy opowiadania o nauce i naukowcach, docierające do dużej liczby odbiorców i to nie tylko w czasie jednego dnia czy jednej nocy. W tym samym czasie narodziła się internetowa wersja olsztyńskiej kawiarni naukowej i ninijeszy blog. Kawiarnia ma stwarzać okazję do spotkań i dyskusji o nauce i naukowcach przez cały rok. Po kilku latach eksperymentowania i próbowania coraz bardziej jestem przekonany, że w upowszechnianiu nauki nie można poprzestawać tylko na widowiskowych "eksperymentach" z ciekłym azotem i wybuchami lub innym "sztuczkami" naukowymi. Konieczne jest objaśnianie rzeczywistości i wyjaśnianie istoty tych widowiskowych pokazów. Bo nie chodzi tu o rozrywkę naukową lecz o upowszechnianie wiedzy, zarówno w formie kształcenia ustawicznego (i interdyscyplinarnego) jak i pozaformalnego.

Sama kawiarnia naukowae też się trochę zmieniła w ciągu tych lat. Coraz częściej i śmielej próbujemy organizować spotkania i mini-pikniki naukowe "na głębokiej prowincji" oraz wykorzystywać współczesne technologie, ułatwiające pokonywanie czasu i przestrzeni w międzyludzkim komunikowaniu się. Mam nadzieje, że zaowocuje to nowymi formami e-learningu, za pomocą radia, telewizji i Internetu. Głęboko licznę na dalszą (i zupełnie nową) wspołpracę z mediami jak i pracownikami UWM oraz innych instytucji naukowych i akademickich. Kolejne filmy o olsztyńskiej nauce na pewno powstaną!

Stanisław Czachorowski
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz