niedziela, 31 marca 2013

Poznaj niezwykły świat E(x)plory!

Robot imitujący ludzkie emocje i cechy charakteru, wpływ turbin wiatrowych na organizmy żywe, interfejs elektromiograficzny łączący człowieka z maszyną – to tylko niektóre tematy badań młodych naukowców, które zostaną zaprezentowane 4-6 kwietnia podczas Finału E(x)plory w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Festiwal E(x)plory to jednak nie tylko konkurs dla młodych naukowców, ale także bezprecedensowe wydarzenie dla wszystkich osób pasjonujących się nauką i innowacyjnymi technologiami. Podczas dni otwartych, 5 i 6 kwietnia, na odwiedzających czekają targi naukowo-technologiczne, pokazy, wykłady, warsztaty i wiele innych atrakcji.

Do konkursu E(x)plory modych naukowców zgłosiło się ponad 150 osób poniżej 20 roku życia, dla których nauka jest pasją i które swoją wiedzę oraz pomysły potrafią przekuć w innowacyjne projekty badawcze. Zainteresowanie konkursem było ogromne. Podczas trzech Regionalnych E(x)plory jury wyłoniło 33 najlepsze zespoły z całej Polski, które wezmą udział w wielkim Finale E(x)plory w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Finaliści E(x)plory będą walczyli o atrakcyjne nagrody oraz możliwość wyjazdu na międzynarodowe konkursy naukowe. Kto okaże się najlepszy? Tego dowiemy się ostatniego dnia E(x)plory podczas Gali Finałowej w Teatrze Muzycznym w Gdyni (6 kwietnia, godz. 15.00), którą poprowadzi Włodzimierz Raszkiewicz, dziennikarz Radia Gdańsk, a prywatnie pasjonat innowacyjnych technologii. Galę uświetni dodatkowo niezwykły występ muzyczny prof. Piotra Sutta. Ten artysta i charyzmatyczny animator w jednym, wciągnie do wspólnego grania ponad 300 osobową publiczność, pokazując, że muzyka jest w każdym z nas.

Targi naukowo-technologiczne Festiwal E(x)plory to jednak nie tylko konkurs dla młodych naukowców. To także platforma współpracy dla świata nauki i biznesu. Mecenasem Festiwalu jest Grupa LOTOS, a Partnerami Strategicznymi: Intel, Sanofi i Pomorski Park Naukowo-Technologiczny. Firmy, które włączyły się w projekt E(x)plory, zaprezentują szerokiej publiczności swoje innowacyjne rozwiązania podczas Targów naukowo - technologicznych, organizowanych w trakcie Finału E(x)plory w Gdyni. Dodatkowo będzie to dla nich szansa nawiązania współpracy z młodymi naukowcami, którym będą mogli zaoferować staże i możliwość kontynuowania badań w swoich działach.

Ogromnym wyzwaniem, jakie stoi przed nami wszystkimi, jest stworzenie warunków, które pozwolą młodym Polakom rozwijać swoje pasje tutaj, w kraju. Nadal pokutuje przeświadczenie, że dla najzdolniejszych jedyną szansą na rozwój jest wyjazd za granicę. Chcemy pokazać młodym ludziom, że w naszym kraju też można się realizować. Pokazać instytucje naukowe oraz innowacyjne firmy, które mogą pomóc im w rozwoju.

Festiwal E(x)plory jest przestrzenią, która umożliwi wykorzystanie tego potencjału, łącząc świat nowoczesnego biznesu z pomysłami młodych naukowców.

W piątek i sobotę, 5-6 kwietnia po Trójmieście będzie jeździł bezpłatny autobus E(x)plory, który dowiezie wszystkich gości do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Na odwiedzających czekają targi naukowo-technologiczne, otwarte sesje konkursowe, podczas których będzie można poznać młodych naukowców, przegląd filmów popularnonaukowych a także niepowtarzalne warsztaty i pokazy m.in. Wściekły ciekły azot, CSI chemiczni inspektorzy czy Legendarne walki robotów sumo.

Więcej informacji o Festiwalu, programie Finału w Gdyni oraz zapisach na warsztaty można znaleźć na stronie www.explory.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz