piątek, 2 września 2016

7 lat bloga kawiarni naukowej w Olsztynie

Siedem lat temu, we wrześniu, w czasie 7. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki, zainaugurowaliśmy blogowe istnienie olsztyńskiej kawiarni naukowej (zobacz szczegóły). Kawiarenka naukowa jako nieformalny sposób spotykania się z nauką i naukowcami miał być ważnym elementem Dni Nauki. I nie jednorazowym ale systematycznym i całorocznym.

Przez te lata różnie bywało ale z uporem starałem się wpisywać idę kawiarni naukowej w różnorodne pikniki i festiwale naukowe. Z czasem nawet formuła spotkań się nieco zmieniła i została poszerzona o spotkania przy malowaniu butelek, kamieni, dachówek. Było to i jest poszukiwanie nowych form bycia w przestrzeni publicznej i rozmów o świecie. Nie tylko przy stoliku kawiarnianym ale i na trawniku.

W tym roku udostępniliśmy naszego bloga na potrzeby Europejskiej Nocy Naukowców. Ale spotkania organizujemy tak jak dawniej, przy okazji różnych wydarzeń. Już niebawem spotkamy się na upcyklingowym plenerze malarskim przy okazji Olsztyńskiej Wystawy Dalii. Potem spotkamy się w nietypowych okolicznościach w trakcie 14. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki. Liczę na spotkania całoroczne w kawiarniach naukowych w małych miasteczkach naszego regionu. W styczniu 2017 r. będzie oczywiście Noc Biologów. Wtedy spróbujemy nowych form - żywej książki. Wszystko po to by poprzez spotkania z naukowcami budować społeczny kapitał naukowy.

Siedem lat to sympatyczny jubileusz, zwłaszcza gdy dotyczy internetu. A przecież sama kawiarnia naukowa w Olsztynie ma dużo starszą tradycję. Starsza niż UWM, bo zaczęła się jeszcze w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie.

Stanisław Czachorowski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz