sobota, 17 września 2016

Pierwszy milion artykułów naukowych w Paperity.org

Chciałabym zawiadomić o "historycznym wydarzeniu", a przy okazji zasygnalizować obecność w sieci polskiego serwisu Paperity.org, który jest od dwóch lat znany na świecie, szczególnie w kręgu dziennikarzy naukowych i naukowców. Jest to istotna informacja, którą media, szczególnie działy naukowe mogłyby się podzielić z czytelnikami i słuchaczami. Przesyłam poniżej notę informacyjną. Artykuł autorski można znaleźć na https://blog.paperity.org/

Pozdrawiam,


Marta Długokęcka
Communications Manager
Paperity.org
Absolwentka UWM

*   *   * 
Warszawa, 16.09.2016. Milion pełnotekstowych artykułów w polskim serwisie naukowym Paperity.
Zgromadzić całą otwartą literaturę naukową - z różnych krajów, instytucji, dziedzin - w jednym miejscu, aby umożliwić czytelnikom nieskrępowany dostęp do wiedzy, bez barier opłat i z wydajnymi narzędziami wyszukiwawczymi... Czy to możliwe?
Postawiliśmy sobie takie pytanie dwa lata temu, kiedy uruchamialiśmy serwis internetowy Paperity, pierwszy wielodziedzinowy międzynarodowy agregator czasopism i artykułów publikowanych w Otwartym Dostępie (Open Access, OA). Już wtedy zdawaliśmy sobie sprawę, że system komunikacji naukowej jest niesprawny i mało efektywny, i szukaliśmy sposobów aby to zmienić. Naszym celem było skatalogowanie całej otwartej literatury naukowej, aby dać czytelnikom scentralizowany dostęp do pełnotekstowych artykułów i w ten sposób ułatwić korzystanie z literatury Open Access, zwiększyć skuteczność rozpowszechniania nowych odkryć, i pomóc naukowcom w efektywnej komunikacji.

Po dwóch latach rozwoju i dołączeniu do Paperity już blisko 3.000 czasopism z całego świata i z różnych dziedzin, dotarliśmy dziś do ważnego etapu: liczba zindeksowanych artykułów przekroczyła 1.000.000. Biorąc pod uwagę, że 100.000 z nich jest młodszych niż 1 rok, możemy szacować, że już teraz Paperity indeksuje 30% wszystkich nowopublikowanych artykułów Open Access typu "Gold" (dostępnych bez opłat na stronie wydawcy). Analizujemy również możliwości rozszerzenia agregacji na literaturę otwartą typu "Green" (artykuły pełnotekstowe dostępne w repozytoriach instytucjonalnych i dziedzinowych).

Możemy dziś powiedzieć z całą pewnością, że Paperity jest właściwą drogą do naprawy systemu komunikacji naukowej. Każdego dnia jesteśmy coraz bliżej głównego celu, jakim jest agregacja 100% literatury otwartej. Zindeksowanie milionowego artykułu jest dowodem na to, że precyzyjnie ukierunkowana agregacja, oparta na indeksowaniu ściśle ustalonych czasopism, gromadząca pełne metadane i obejmująca wszystkie dziedziny naukowe - taka jaką zaczęło stosować po raz pierwszy na skalę globalną Paperity - jest technicznie wykonalna i niezwykle wartościowa dla autorów i czytelników.

Nasze wysiłki spotkały się z uznaniem naukowców i środowiska akademickiego, którzy wielokrotnie wyrażali swoje gorące poparcie dla Paperity i dziękowali nam za stworzenie serwisu. Spotkaliśmy się również z dużym zainteresowaniem ze strony firm i organizacji działających w obszarze komunikacji naukowej, takich jak: EBSCO, StrikePlagiarism.com, Plagiat.pl, Altmetric, z którymi udało nam się nawiązać owocną współpracę, dzięki której możemy jeszcze bardziej poprawić widoczność i poczytność agregowanej literatury, zapewnić czasopismom lepszą ochronę antyplagiatową i usprawnić liczenie alternatywnych współczynników impaktu.
Ważnym jest fakt, że Paperity jest całkowicie polskim serwisem, założonym przez Marcina Wojnarskiego, absolwenta Uniwersytetu Warszawskiego, i opartym na oryginalnym pomyśle, wcześniej nieznanym w Polsce ani za granicą. Już w tej chwili, widząc ogromne zainteresowanie środowiska naukowego, możemy powiedzieć, że Paperity osiągnął międzynarodowy sukces - a to dopiero początek rozwoju.

Serwis Paperity jest cały czas rozbudowywany, zarówno pod kątem zakresu agregacji i liczby indeksowanych źródeł literatury, jak również pod kątem funkcjonalności. Przykładowo, w najbliższych dniach zostaną wdrożone mechanizmy wyszukiwania zaawansowanego, które pozwolą czytelnikom efektywnie przeszukiwać korpus ponad miliona artykułów Paperity i znajdować dokładnie te materiały, których potrzebują. Będzie również możliwe tworzenie kanałów RSS na dowolnie wybrane kryteria wyszukiwawcze i śledzenie w ten sposób jakie nowe artykuły z danej dziedziny są publikowane. O szczegółach będziemy opowiadać niebawem podczas konferencji "Czasopisma naukowe w bibliotekach - zmierzch czy świt?", Gdańsk, 19 września.

Tak jak do tej pory, przyjmujemy wnioski o dodanie czasopism do Paperity. Można je zgłaszać poprzez stronę Add Journal.

Świętując przekroczenie progu miliona artykułów, mamy nadzieję, że dalszy rozwój Paperity będzie tak dynamiczny i pomyślny, jak do tej pory. Liczymy też na to, że będziecie cały czas z nami, i wspólnie zmienimy system komunikacji naukowej - dla dobra Nauki i tych wszystkich, którzy z osiągnięć Nauki korzystają.

A! Milionowym artykułem w Paperity jest: Prevalence and incidence of chronic wounds and related complications: a protocol for a systematic review autorstwa Krister Järbrink, Gao Ni, Henrik Sönnergren, Artur Schmidtchen, Caroline Pang, Ram Bajpai i Josip Car. Gratulujemy autorom!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz