wtorek, 6 września 2016

O cytrynku latolistku - opowieść kamishibai


Europejska Noc Naukowców to okazja do poszukiwania inspiracji i wdrażania innowacji. Dla mnie będzie to premiera nowego sposobu opowiadania o przyrodzie i nowej metody edukacyjnej. To nie tylko wymyślenie nowego narzędzia ale i uczenie się zupełnie nowych form przekazywania wiedzy. Zaprezentuję edukacyjną opowieść o motylu - latolistku cytrynku. To będzie "mój pierwszy raz" - jako finał kilkumiesięcznej współpracy w tworzeniu tej opowieści.

Motyl co pachnie jak cytryna, skrzydła ma jak listki, zwiastuje wiosnę i śpi długo dwa razy w roku. Opowieść o motylu - cytrynku latolistku, jego cyklu życiowym, siedlisku życia, powiązaniach ekologicznych z innymi gatunkami w formie ilustrowanej bajki edukacyjnej, przedstawionej metodą kamishibai. Bajka edukacyjna przeznaczona dla dzieci w wielu przedszkolnym i młodszych klas szkolnych. Dla dorosłych jako przykład narzędzia edukacyjnego w edukacji (bez komputera i elektroniki) . Bajka dla dzieci (ok. 20 minut), zabawy ruchowe (ok. 5 min) oraz dyskusja dla dorosłych na temat nowych narzędzi edukacyjnych w edukacji przyrodniczej (ok. 20 minut). Powstało kilka przyrodniczych opowieści tego typu.

Opowieść o motylu cytrynku latolistku to efekt nawiązanej współpracy z Niepublicznym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli TARGET, który działa na terenie całego kraju. Poza kursami języka angielskiego dla nauczycieli i szkoleniami z programowania, realizuje on również szkolenia dla rad pedagogicznych wpisujące się w aktualne kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na dany rok szkolny. Jednym z priorytetów na rok szkolny 2016/17 jest upowszechnianie czytelnictwa i rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. Dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej ODN TARGET oferuje szkolenie Technika kamishibai, czyli skuteczny sposób przygotowania dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym do odbioru dzieł literackich. To innowacyjny sposób wykorzystania tradycyjnego japońskiego teatru w pracy z najmłodszymi. W ofercie ODN TARGET znajdują się opowieści kamishibai, których celem jest także nauczanie przyrody. Przy ich wykorzystaniu dzieci mogą zapoznać się z sekretami życia motyli, cyklem rozwojowym żaby, przyczyną zmian pór roku.

Najprawdopodobniej w czasie Europejskiej Nocy Naukowców podpisane zostanie wstępne, oficjalne porozumienie o współpracy między Wydziałem Biologii i Biotechnologii a Niepublicznym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli TARGET. Planowana współpraca dotyczyć będzie szeroko rozumianej edukacji przyrodniczej oraz kształcenia nauczycieli.

Stanisław Czachorowski

Informacja w programie Europejskiej Nocy Naukowców

Więcej o cytrynku latolistku:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz