sobota, 10 września 2016

Nowa strategia dla nauki i szkolnictwa wyższego

- Przez ostatnie lata polska nauka i uniwersytety rozwijały się, ale zbyt wolno. Po ćwierćwieczu dreptania, proponuję dekadę szybkiego marszu – powiedział Jarosław Gowin. Minister nauki i szkolnictwa wyższego ogłosił dziś swoją strategię dla nauki i szkolnictwa wyższego.
- Przyjrzyjmy się liczbom – rozpoczął konferencję Jarosław Gowin. Na 24. PKB na świecie, Polska jest 37. jeżeli chodzi o wysokość nakładów na badania i rozwój w odniesieniu do PKB. I choć polscy naukowcy zajmują 20. miejsce, jeśli chodzi o liczbę publikacji naukowych, to nasze uczelnie są na 38. pozycji w rankingu szanghajskim.
- Co z tego wynika? Po pierwsze, mamy zdecydowanie za mało środków na naukę. Po drugie, mamy duży potencjał naukowy, który może być rozwijany, i po trzecie – mamy kłopot z polskimi uczelniami, które muszą przejść dużo głębsze reformy niż te, które były przeprowadzane w ostatnich latach – podsumował minister.
Strategia Jarosława Gowina opiera się na trzech podstawowych filarach: Konstytucji dla nauki, która przyniesie zmiany systemowe w szkolnictwie wyższym, Innowacjach dla gospodarki, w których łączą się komercjalizacja badań i partnerstwo z biznesem oraz Nauce dla Ciebie – programowi społecznej odpowiedzialności nauki.

zobacz więcej

źródło: biutetyn MNiSW 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz