wtorek, 14 czerwca 2011

Przemożna chęć poznawania świata

Człowiek ma w sobie nieodpartą chęć poznawania świata. Najpełniej widoczne jest to w okresie dziecięcym i młodzieńczym. Pewnym problemem jest to, że współczesna szkoła nie potrafi w pełni wykorzystać tego potencjału ciekawości. Cywilizacyjnie ciągle się uczymy.
Kiedy niedawno wybrałem się nad Jezioro Długie w Olsztynie, aby pomóc pewnemu licealiście w rozpoczęciu projektu badawczego do olimpiady biologicznej (tematem są chruściki jako bioindykatory stanu środowiska), po kilku minutach zjawiła się Malwinka. Wracała akurat z przedszkola i od razu zaciekawiła się tym, co robimy. Opowiadała o sobie i pytała z wielką ciekawością o to, co się "w wodzie rusza". Mama Malwinki nie mogła swojego przedszkolaka "odciągnąć" na obiad do domu.
Ciekawość świata jest przeogromna. I do jego poznawania nie starczy tego, co robi się w szkole. I nie dotyczy to tylko przedszkolaków ale i "emerytów". Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju centra nauki, wykłady otwarte, pikniki naukowe. Z tego powodu warto podtrzymywać naszą olsztyńską kawiarenkę naukową oraz ciągle próbować nowych rozwiązań. Bo skoro jest tylu ludzi ciekawych wszystkiego, to warto się z nimi spotykać i zarażać pasją poznawczą.
Potrzebujemy jednak większego wsparcia ze strony środowiska akademickiego i naukowego. Wsparcia w postaci tej odrobiny czasu poświęconego na spotkania i trud popularnego (prostego w języku i poglądowego w objaśnianiu) przygotowania mini-wykładu oraz swobodnej dyskusji. Jeśli nie wystarczy odwołanie się do misji uniwersytetu otwartego, niech przekona chociaż promocja nauki i zabdanie o przyszłych "konsumentów" wiedzy - przyszłych studentów oraz podatników łożących na badania naukowe.

Jesienią znowu rozpoczynamy cykliczne spotkania - a już dziś zapraszamy do aktywnego uczestnictwa i współtworzenia olsztyńskiej kawiarenki naukowej. W czasie wakacji sporóbujemy zorganiozwać kilka kameralnych spotkań z nauką i naukowcami ... "pod gruszą".

Stanisław Czachorowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz