czwartek, 15 września 2011

Naukowcy z Warmii i Mazur

20 września w kawiarni Tajemnica Poliszynela (Stare Miasto, koło Wysokiej Bramy), o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie z dr. hab. Stanisławem Czachorowskim prof. UWM oraz mgr inż. Jerzym Walugą oraz kameralna dyskusja o naukowcach "stąd" czyli z Warmii i Mazur. Spotkanie nie przypadkiem odbędzie się w przeddzień 9. Olsztyńskich Dni Nauki i Europejskiej Nocy Naukowców 2011.

Prowincja to sposób myślenia a nie miejsce zamieszkania. Warto przypomniec naszych laureatów nagrody Nobla oraz  całkiem współczesnych naukowców. Warto także podykutować o przyszłości nauki w grodzie nad Łyną. Rozmowa przy kawiarnianym stoliku toczyć się bedzie także o książkach biograficznych i autobiograficznych naukowców z naszego regionu... natomiast goście spotkania usilnie namawiać będą do pisania takich wspomnień. Książka jest formą kameralnego spotkania - mnóżmy więc dobre i ciekawe "papierowe" spotkania.

Olsztyn oraz nasz region wydaje się leżeć gdzieś na uboczu ważnych i doniosłych rzeczy współczesnego świata. Czy zawsze tak było? Prowincja to sposób myślenia a nie miejsce zamieszkania. Nauka i wiedza zawsze miały globalny i uniwersalny charakter, nie tylko w wieku XXI. Naukowcy zawsze byli mobilni. Czy na Warmii i Mazurach wzrastali lub pracowali naukowcy, mimo że do niedawna nie było tu ważnych ośrodków akademickich ani naukowych? Możemy pochwalić się nie tylko Mikołajem Kopernikiem, filozofami, artystami czy dwoma laureatami nagrody Nobla. Tylko kto o nich wie? Czy są książki, czy są pisarze podejmujący ten temat? Kto i jak może i powinien opisywać dawnych i współczesnych naukowców czy w szerszym sensie myślicieli?

Współczesny akademicki Olsztyn – jak i placówki naukowe rozsiane po Warmii i Mazurach – liczy już sobie ponad pół wieku. Jednak niezwykle mało jest biografii naszych akademików jak również mało autobiografii warmińsko-mazurskich naukowców. W czasie spotkania chcemy przypomnieć nie tylko naukowców z naszego regionu ale pokazać przykładowe, ciekawe książki autobiograficzne – niestety nie „nasze”. Chcemy także zastanowić się czy i gdzie pisane są naukowe wspomnienia z Olsztyna. Czy nauka i naukowcy to ciekawy temat literacki (np. literatury faktu)? Czy Olsztyn jest rzeczywiście akademickim miastem i co znaczy w wieku XXI mobilność naukowców?

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy pomysł na dyskusję. Postaram się przyjść. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń