środa, 21 września 2011

Odkopywanie traktu niborskiego razem z Mikołajem Koprenikiem

Niestrudzony animator z podlosztyńskiej Rusi - pan Andrzej Małyszko (na zdjęciu wyżej) - zaprasza 8 października 2011 roku o godz. 12.00 na Trakt (Gościniec) Niborski (droga między Bartagiem a Rusią), gdzie w formie uliczego teatru odkopywany będzie średniowieczny bruk.
Oto fragment przygotowanej na tę okoliczność sztuki:

Miejsce akcji: Gościniec Niborski
Osoby: 1. Mikołaj Kopernik jako administrator dóbr Kapituły Warmińskiej na zamku olsztyńskim
2. Famulus (łac. starszy sługa) Kopernika Wojciech Cebulski
3. Młodszy sługa zwany „chłopcem Hieronimem”
4. Chłop – woźnica
5. Ludzie miejscowi z Rusi, Bartąga, turyści

Południe. Od Bartąga w stronę Rusi zmierza grupa ludzi. Z daleka widać dwóch konnych – to sługi czcigodnego Mikołaja Kopernika. Sam Mikołaj Kopernik jedzie furmanką, do której
z tyłu uwiązany jest jego osiodłany koń. Kopernik przyodziany w szubę, z mieczykiem
u boku siedzi na koźle obok woźnicy. Po obu stronach wozu konno jadą dwaj słudzy Kopernika: famulus Wojciech Cebulski z mieczem u pasa, młodszy Hieronim nieuzbrojony. Obaj bystro spoglądają na boki wypatrując niebezpieczeństw.
Jadą z zamku w Olsztynie po drodze mijając Stary Dwór, folwark założony przez Kapitułę Warmińską w 1390 roku, potem Bartąg założony w 1345 roku. Celem podróży kanonika są Pluski. Jest to jedna z wielu „służbowych” podróży administratora Kapituły Warmińskiej. Za kapliczką skrzyżowanie, prosto droga wiedzie do Rusi, w prawo to Gościniec Niborski, droga gruntowa byle jaka. Słudzy z daleka widzą jak z tej drogi jacyś ludzie zgarniają piasek. Famulus Wojciech gotowy do dobycia miecza, zaniepokojony wyprzedza furę z Kopernikiem, która zatrzymuje się. Powodów do niepokoju dużo, wszak tu, w pobliskiej puszczy grasują zbójcy.
Sługa Wojciech, ostro: - Co wy za jedni?


A dalej? Trzeba po prostu przybyć i zauczestniczyć.

Sen o Gościńcu Niborskim spisali: Jerzy Sikorski i Andrzej Małyszko. Ruś, sierpień 2011 w 490 rocznicę objęcia przez Mikołaja Kopernika Urzędu Administratora dóbr Kapituły Warmińskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz