czwartek, 8 września 2011

Park(ing) Day czyli pełniejsza definicja trzeciej kultury„Trzecia kultura jest właśnie kulturą więzi. Jest siłą, która może stanowić przeciwwagę dla fragmentacji naszego świata. Jej zadaniem jest odnajdowanie relacji wszędzie tam, gdzie one zanikają lub zostały utracone. Relacji pomiędzy człowiekiem a społeczeństwem, jedną rasą a drugą, mikrokosmosem a makrokosmosem, humanizmem a mechanizacją, widzialnym a niewidzialnym, pomiędzy kategoriami, językami i rodzajami”
Peter Brook

W mieście akademickim kawiarnia naukowa i dyskutowanie o świecie, o poznawaniu rzeczywistości różnych dyscyplin, w formie kameralnych spotkań, gdzie bliski, autentyczny i bezpośredni jest kontakt człowieka z człowiekiem, trzecia kultura jest spotkaniem człowieka w bliskich relacjach, jest spotkaniem między nauką i naukowcami a „zwykłymi” ludźmi. W ciekawości poznawania wszyscy są sobie równi, zawodowcy (pracownicy naukowi, żyjący zawodowo z badań naukowych) i amatorzy – to jest ludzie poznający świat z pobudek niezawodowych. Tak więc w szerszym kontekście trzecia kultura jest nie tylko bezpośrednim opowiadaniem o nauce z pierwszej ręki, bezpośrednio od naukowców (bez pośrednictwa), ale i bezpośrednim spotykaniem się twarzą w twarz. A nie tylko za pośrednictwem książek – a więc w jakimś sensie tele-kontakcie i jednostronnej transmisji informacji oraz ciekawości.

Spotkania w kawiarniach to wyraz nauki społecznie stosowanej, w analogii do sztuki społecznie stosowanej. Nie jest to więc cepeliowska sztuka ludowa, polegająca na importowaniu – przy okazji organizowania festiwalów na estradzie, gotowych spektakli itd. - jest to inspiracja czerpiąca z wzajemnego kontaktu, z doświadczenia ludzi przychodzących na spotkania.

Spotkanie 16 września w ramach Park(ing) Day to próba zwrócenia uwagi na niekomercyjną przestrzeń publiczną i jakość życia. Nasz kawiarenkowy stolik stanie na trawniku przed ratuszek (koło fontannyh i Urzędu Stanu Cywilnego) w godzinach 10.00-18.00. Zapraszamy do prostych czynności, takich jak gra w szachy, warcaby, czytanie książki, aby bez pospiechu podyskutować nie tylko o ekologii miasta i zrównoważonym rozwoju (ekorozwoju). Ten jednorazowy, obywatelski happening ma być inspiracją i wstępem do dalszej, pogłębionej dyskusji realizowanej w różny sposób i formie. Ma umożliwić nam spotkanie i poznanie się.

Stanisław Czachorowski

więcej o trzeciej kulturze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz