wtorek, 12 stycznia 2010

Jak skutecznie chronić przyrodę?

Od kilku miesięcy w naszym regionie trwają ożywione dyskuje nad utworzeniem Mazurskiego Parku Narodowego oraz o mazurskich jeziorach jako kandydacie do siódmego przyrodniczego cudu świata. Bez wątpienia przyroda naszego regionu jest naszym bogactwem. Ale co o niej wiemy? O stanie zachowania roślin, zwierząt i krajobrazów? Czy dotychczasowe fromy ochrony są skuteczne? Czy są u nas dziewicze krajobrazy, rzadkie w Polsce i Europie gatunki roślin, grzybów i zwierzat? Czy zachodzą na naszym terenie jakieś unikalne i wyjątkowe procesy ekologiczne? Dyskusję nad powższymi problemami otwiera spotkanie z prof. Czesławem Hołdyńskim. W ramach Kameralnych Spotkań z Nauką w 2010 zaplanowaliśmy kilka spotkań z różnymi ekspertami i naukowcami.

20 stycznia (środa), prof. Czesław Hołdyński, temat spotkania "Rola parków krajobrazowych w ochronie przyrody i krajobrazu", uczestnicy otrzymają w prezencje pięknie ilustrowaną książkę pt. "Rośliny naczyniowe Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich". Spotkanie odbędzie się w Kawiarni Moja, ul Dąbrowszczaków 10, godz. 17.30.
Prof. dr hab. Czesław Hołdyński - botanik, prodziekan Wydziału Biologii, kierowniki Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody, w badaniach naukowych zajmuje się geobotaniką, biologią i ekologią chwastów oraz ochroną przyrody. Tą ostatnią dziedziną zajmował i zajmuje się także praktycznie: jako członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody, zastępca przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Ochrony Przyrody w Olsztynie, przewodniczący Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Olsztynie, przewodniczący Rady Naukowo-Społecznej Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, członek Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie”, biegły z zakresu ochrony przyrody z listy Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, członek Prezydium Naukowego Zespołu Doradczego przy Dyrektorze Generalnym Lasów Państwowych, ekspert do spraw ochrony środowiska w Pilotażowym Programie Rolnośrodowiskowym PHARE PL 9909.01., ekspert ds. pakietów przyrodniczych w ramach projektu PHARE PL 0006.02., ekspert ds. pakietów przyrodniczych w ramach programu rolnośrodowiskowego PROW, koordynator programu zarządzania ochroną i planu ochrony obszaru NATURA 2000 – Lasy Iławskie PLB 280005, Jezioro Łuknajno PLB 280003, koordynator Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Olsztynie opracowującego Specjalne Obszary Ochrony Siedlisk sieci NATURA 2000 w województwie warmińsko-mazurskim.
St.Cz.

1 komentarz:

  1. Mi się podoba akcja "EkoSzkoła" dzięki której wyremontowano Szkołę Podstawową w Chechle i docieplono ją wełną mineralną Ecose. Oby więcej takich inicjatyw!
    https://www.facebook.com/AkcjaEKOSZKOLA

    OdpowiedzUsuń