poniedziałek, 5 kwietnia 2010

Cavata na olsztyńskim zamku

Jaki ślad po sobie zostawiamy, co wynika z faktu zamieszkiwania w Olsztynie? Co wynika z akademickości Olsztyna? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania warto się obejrzeć do tyłu, powspominać.

Cavata na olsztyńskim zamku to połączenie wykładu muzealno-historycznego z koncertem muzyki kameralnej. Spotkania odbywają się już od 1998 r. a powstały z inicjatywy prof. Leszka Szarzyńskiego (kierownik artystyczny zespołu kameralnego Pro Musica Antiqua) oraz Muzeum Warmii i Mazur.

Cavata to termin muzyczny, oznaczający wysuwanie głosu lub linii melodycznej na pierwszy plan utworu. W spotkaniach na olsztyńskim zamku „na pierwszym planie” pojawia się jeden eksponat i wykład jemu poświęcony. Prezentacjom towarzyszy koncert zespołu „Pro Musica Antiqua", a w czasie przerwy – filiżanka kawy, ułatwiająca kuluarowe dyskusje.
Prof. L. Szarzyński – flecista i pracownik UWM – tak jak każdy mieszkaniec Olsztyna robi zakupy, załatwia sprawy urzędowe. Ale zostawia znacznie więcej. Zostawia po sobie ślad, zostawia swoją twórczość, inspirację, współtworzy różne olsztyńskie wydarzenia.

Co wynika z faktu, iż mieszkamy i pracujemy w Olsztynie? Czy tylko zakupy robione w olsztyńskich sklepach, opłacanie czynszu, zajmowanie miejsca na parkingu? Takich śladów „profesorskich” – klimatu miasta akademickiego – jest więcej. Poprzez wpisy na tym blogu chciałbym ułatwić ich odszukiwanie.

Na spotkaniu, z którego pochodzi powyższe zdjęcie, ważnym uczestnikiem było regionalne towarzystwko historyczne z Susza. Takie lokalne towarzystwa są coraz aktywniejsze, świadczy to o dużej porzebie społeczności lokalnych w poznawniu świata w różnych jego aspektach. Nie tylko więc bierne słuchanie ale i współtworzenie, organizowanie spotkań, wypraw poszukiwawczo-badawczych i tworzenie lokalnych muzeów. Można odnieść wrażenie, że aktywność tych regionalnych towarzystw i stowarzyszeń jest większa niż wielu nobliwych akademickich towarzystw naukowych, w których zabrakło już chęci do autentycznych spotkań i dyskusji a pozostała jedynie celebra.
St.Cz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz