sobota, 10 kwietnia 2010

O modelowaniu i filarach poznawczych nauki

21 kwietnia, Kawiarnia Moja, godz. 17.30,, spotkanie z dr hab. Krzysztofem Brylem oraz biofizyką i modelowaniem w biologii.

Były dwa filary poznawcze nauki: teoria i eksperyment, wzajemnie od siebie uwarunkowane. Z teorii wypływały eksperymenty, eksperymenty weryfikowały i zmieniały teorie. Obecnie uważa się, że są trzy filary poznawcze współczesnej nauki (czy to lubimy czy nie, czy się z tym zgadzamy czy nie, i tak są): teoria, eksperyment i modelowanie i symulacja komputerowa.

Współczesna nauka to nie tylko (tak oczywiste) badania białka, ale również badania zjawisk ekologicznych, społecznych, atmosferycznych. Ta sama metodologia badań, czy inna? Może warto porozmawiać ? Przede wszystkim o tym trzecim filarze badań !

Tak zarysowana tematyka spotkania interesująca może być nie tylko dla fizyków, biofizyków, biologów, biotechnologów, ale i dla filozofów.

dr hab. Krzysztof Marian Bryl - jeste adiunktem w Katedrze Fizyki i Biofizyki Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olszynie. W 1980 roku obronił pracę magisterskiej UMK w Toruniu, w specjalności fizyka doświadczalna. Po studiach pracował w Instytucie Fizyki Politechniki Poznańskiej. Ze względów rodzinnych przeniósł się do Olsztyna. 1 października 1983 roku rozpoczął pracę w Zakładzie (obecnie Katedra) Fizyki i Biofizyki na Wydziale Technologii Żywności ART. Zmiana miejsca pracy spowodowała zmianę tematyki badawczej: typowo fizyczne zagadnienia związane z fizyką ciała stałego zostały zastąpione badaniami biofizycznym. Zajął się m.in. badaniami wpływu środowiska na właściwości spektralne wybranych amfifilowych pochodnych izoalloksazyny, które mogły znaleźć zastosowanie jako sztuczne sondy otoczenia w badaniach białek i błon biologicznych. Co się kryje za tymi specjalistycznymi określeniami dr hab. Bryl wyjaśnić może „ludzkim” językiem w trakcie spotkania.
W latach 1985-86 uczestniczył w Międzynarodowym Kursie Wybranych Zagadnień Współczesnej Biologii, zorganizowanym przez UNESCO i Biologiczne Centrum Naukowe (BRC) Węgierskiej Akademii Nauk w Szeged na Węgrzech. Doktorat uzyskał w 1989. W latach 1990-1991 pracował na Uniwersytecie Tokijskim w Instytucie Fizyki w grupie prof. Takayoshi Kobayashi.

Obecnie dr. hab. K. Bryl organizuje ciekawe miedzywydziałowe seminaria poświęcone modelowaniu, biotechnologii i biologii syntetycznej. W małej pracowni, w otoczeniu skomplikowanego sprzętu, toczą się zaangażowane dyskusje z młodymi doktorantami z pełnymi pasji w oczach i zapałem do rozgryzania tajemnic życia. Mam nadzieję, że część tej pasji badawczej przyniosą ze sobą do kawiarni.
St.Czachorowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz