poniedziałek, 19 kwietnia 2010

Bioróżnorodność na Dzień Ziemi

21 kwietnia, Kawiarnia Moja, godz. 17.30, spotkanie z dr hab. Krzysztofem Brylem oraz biofizyką i modelowaniem w biologii. (więcej) .

22 kwietnia, Światowy Dzień Ziemi w Międzynarodowym Roku Różnorodności Biologicznej (2010), wystawa "bioróżnorodność na szle malowana" (Kawiarnia Moja, godz. 17.30). Wernisaż wystawy dr hab. Stanisław Czachorowskiego, prof UWM - rośliny, skorupiaki, pajęczaki na butelkach malowane, to próba utrwalenia ogromnego bogactwa gatunkowego naszego regionu. S.Czachorowski wędrując (w czasie badań terenowych oraz wycieczek turystycznych) po lasach, torfowiskach, polach, nad jeziorami i rzekami zbiera zalegające jako śmieci butelki. W wolnych chwilach maluje. Dominuje tematyka entomologiczna i botaniczna. Pomalowane butelki trafiają w różne ręce jako prezenty i podziękowania za starania dla przyrody, ludzi i upiększania świata (słowem, pędzlem, muzyką i czynem). Organizuje ze studentami, uczniami i wolontariuszami różnego rodzaju happeningi "sprzątania świata i dzikich zakątków przyrody". Surowca malarskiego nigdy mu nie brakuje. Niestety.

Bioróżnorodność na szkle malowana to także sozologiczna zasada 3 U. Unikaj kupowania rzeczy zbędnych (ciesz się przyrodą i kontaktami z ludźmi, ciesz się dyskusją a nie konsumpcją). Użyj jeszcze raz - butelka, słoik inne szklane opakowanie, po spełnieniu swojej funkcjii użytkowej, poprzez malowanie nabiera nowej, dekoracyjnej funkcji. W konsekwencji nie wędruje na śmietnik. Utylizuj - większość zbieranych ze studentami i segregowanych śmieci trafia nie na wysypisko lecz jako surowiec wtórny, do powtórnego przerobu.

Na kameralnym spotkaniu z nauką i naukowcami oraz w czasie wernisażu porozmawiać można będzie nie tylko o malowanych butelkach, ale i o praktycznej filozofii, przyjaznej dla Ziemi i bioróżnorodności (zobacz też zabójcze butelki).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz