środa, 6 października 2010

Muzeum techniki i nauki w... kawiarni

W ostatnich dwóch stuleciach nauka rozwijała się coraz szybciej. Wczorajsze wynalazki dzisiaj stają się już "rupieciami". Dawne urządzenia techniczne nie są już nowinkami. Najczęściej zalegają na strychach lub... stają się elementem dekoracyjnym. Nowe pokolenie już nie rozumie przeznaczenia wielu urządzeń domowych. A czy potrafimy odtworzyć i opisać zasady ich działania?
Niegdysiejsze nowinki techniczne stają się li tylko dekoracją, czasem o nieznanym przeznaczeniu. A nasze kawiarnie czy restauracja stają się powoli muzeami techniki i nauki.
Ten ogromny postęp zawdzięczamy kapitałowi ludzkiemu - wykształconym i kreatywnym ludziom. O roli tego kapitału ludzkiego przekonujemy się dopiero wtedy, gdy spoglądamy wstecz, także poprzez pryzmat dekoracyjnych muzealiów. A nigdy wcześniej nie było tak wielu ludzi wykształconych na poziomie wyższym. Polska i nasz region przez wielu traktowane są jako zagłębie kapitału ludzkiego. Czy potrafimy efektywnie wykorzystać to bogactwo gospodarki opartej na wiedzy?

Kameralne spotkania z nauką w tym roku będą chciały zawitać także do... galerii, pokazując piękno dawnych urządzeń badawczych. Urządzeń, dzięki którym nie tak dawni naukowcy odkrywali naturę świata i prawa nim rządzące. Będą to więc spotkania łączące zachwyt nad pięknem rzeczy i pięknem ludzkiego umysłu. Szczegóły niebawem.
St.Cz.
ps. powyższe zdjęcie pochodzi ... ze stołówki studenckiej, w Ciechanowie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz