wtorek, 19 października 2010

Rozpoczął się tydzień otwartego dostępu do wiedzy

Miedzynarodowy tydzień otwartego dostępu do wiedzy (18-24 października br.) rozpoczeliśmy dwowa wykładami, jednym w sali uniwersyteckiej, drugim - tradycyjnie - w kawiarni. Dzielenie się wiedzą jest wpisane w misję uniwersytetu. W naszych działaniach "kameralnych spotkań z nauką" z jednej strony ciągle poszukujemy nowych sposobów otwartego dzielenia się więdzą, z drugiej "przypominamy" sobie te dawne i tradycyjne. Spotkania w kawiarni i otwarta dyskusja należy... do tych drugich :). Nowe formy realizowania uniwersytetu otwartego to m.in. niniejszy blog, czyli wykorzystanie technik informatycznych.

Nauka w swej istocie to poroces kameralny, i tylko nietóre elementy przybierają fomę dużych spotkań. To są na przykład wykłady. Ale żeby wykładowca miał co sensownego i wartościowego opowiedzieć, wcześniej musi sporo przemyśleć, rozpoznać, przeczytać, myślowo przetrawić. Podobnie z krótkimi wypowiedziami w radiu czy na łamach prasy. Te "medialne" formy wymuszają formułowanie krótkich komunikatów. To niezwykle trudne (znacznie trudniej przygotować kilkuminutowe wystąpienie niż godzinny wykład). Ale staramy się tego nauczyć. Bo.... jest jedną z odkrywanych form funkcjonowania uniwersytetu i otwartego dzielenia się wiedzą.
Więcej o tygodniu otwartego dostępu do wiedzy na stronie http://www.openaccessweek.org/ a o otwartej nauce na stronie http://otwartanauka.pl/.

A my zapraszamy do aktywnego współtworzenia naszych spotkań: nadsyłanie tekstów na niniejszy blog, uczestnictwo w spotkaniach dysusyjnych, zapraszanie do kawiarni naukowców z nowymi tematami, przesyłanie pytań itd. Zaproszenie kierujemy zarówno do profesorów i naukowców jak i studentów czy "zwykłych" (pozaakademickich) poszukiwaczy tajemnic świata nas otaczającego czyli ludzi ciekawych wszystkiego.
St.Czachorowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz