
Nie czekając na to 22 września br. w Trybunale Konstytucyjnym w Warszawie podpisano Umowę o powołaniu Centrum Badań i Dokumentacji Dziedzictwa i Różnorodności Kulturowej „Centrum Karolin”. Sygnatariuszami umowy są: PZPT „Mazowsze” oraz Fundacja na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce (FNDK). Centrum podejmować będzie działania służące wszechstronnej ochronie dziedzictwa kulturowego w Polsce i Europie Środkowej. Najważniejszym celem Centrum Karolin będzie stworzenie systemu informacji na temat szczególnie cennych i wymagających ochrony zjawisk kultury niematerialnej i form różnorodności kulturowej. Pierwszym poważnym przedsięwzięciem będzie zorganizowanie w połowie przyszłego roku międzynarodowej konferencji poświęconej ochronie Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
„Wprowadzenie Konwencji UNESCO z 2003 r. znacznie podnosi atrakcyjność regionów w krajach, które go podpisały – mówi dr Adam Jankiewicz, członek rady programowej FNDK – wraz z rozwojem nowej odmiany turystyki zwanej: „turystyką kulturową” odnotowuje się znaczący wzrost dochodów mieszkańców regionu.”
Warmia i Mazury – region wspaniałych tradycji kulturowych, staje przed historyczną szansą bycia liderem konstytuującego się właśnie w Polsce ruchu ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jeszcze przed ratyfikacją Konwencji UNESCO rozpoczęliśmy bowiem w naszym regionie, przygotowania do wprowadzenia w życie jej postanowień. Konferencja na temat ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego odbyła się na początku czerwca w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie.
Łukasz Czarnecki-Pacyński
O kulturzenie niematerialnej także i tu:
OdpowiedzUsuńhttp://czachorowski.blox.pl/2010/10/Bawarka-czajnik-i-dziedzictwo-kultury.html