środa, 8 września 2010

Ptasie sprawy czyli bocian

Niedawno (7 września) pisałam na portalu olsztyn24 o tym, jak wielkiego wsparcia potrzebuje doktor weterynarii i społecznik Ewa Rumińska, która prowadzi w Bukwałdzie Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich. Ważne, by o tym pisać szerzej. W Ośrodku przebywa teraz bowiem aż 60 bocianów! Wizerunkowa maskotka regionu słynącego z piękna natury jest zagrożona.

Ośrodek, w którym są bociany (i inne ptaki również – niedawno np. był leczony orlik krzykliwy – teraz po okresie treningów może wrócić do natury) musi być przygotowany do tego, by pomóc bocianom przetrwać zimę. Ptaki potrzebują jedzenia, wiele ptaków leczenia (czyli leków), a teren ośrodka po prostu pracy fizycznej ludzi, którzy pomogą przy założeniu ogrodzenia, budowie wolierów itp. Ewa Rumińska mówi, że piękną przyrodę każdy lubi, ale gdy apeluje się o pomoc, nie każdy jest do niej gotowy. Tym razem chyba warto o tej pomocy pomyśleć, by nie pomniejszać skarbów przyrody, z których chcemy słynąć w świecie.

Pomóżmy bocianom wrócić wiosną do pustych gniazd.


Lista potrzeb Ośrodka:

  • pieniądze na karmę i leki,

  • budowa ogrodzenia dla bocianów: wkopanie siatki ogrodzeniowej wzdłuż istniejącego płotu, nabicie desek uszczelniających konstrukcję i przytrzymujących siatkę, wkopanie żerdzi, rozciągnięcie i zamocowanie siatki wolierowej,

  • wykoszenie i wygrabienie wybiegu

  • wykopanie oczka wodnego

  • przygotowanie pomieszczeń do zimowania ptaków - prace porządkowe i uszczelnianie deskami szczelin - zabezpieczenie przed inwazją gryzoni .

Strona Fundacji,
Kontakt do Ewy Rumińskiej: mail, tel.: 664 173 828


Elżbieta Mierzyńska


(Na zdjęciach bociany w Ośrodku Ewy Rumińskiej, Bukwałd. Fot. Fundacja Albatros)
Na jesiennych spotkaniach kameralnych z nauką będziemy chcieli podyskutować nad skutecznymi formami ochrony przyrody, także i o tym, czy i jakie skutki powoduje zimowe dokarmianie ptaków, co już się udało w ochronie przyrody a co jest dla nas wyzwaniem, czy tworzyć kolejne parki narodowe, czyli jak mądrze gospodarować zasobami przyrody.


Zaprawszamy z książkami (do wypożyczenia) i z pomysłami do przedyskutowania.


St.Cz.

Brak komentarzy: