Ośrodek, w którym są bociany (i inne ptaki również – niedawno np. był leczony orlik krzykliwy – teraz po okresie treningów może wrócić do natury) musi być przygotowany do tego, by pomóc bocianom przetrwać zimę. Ptaki potrzebują jedzenia, wiele ptaków leczenia (czyli leków), a teren ośrodka po prostu pracy fizycznej ludzi, którzy pomogą przy założeniu ogrodzenia, budowie wolierów itp. Ewa Rumińska mówi, że piękną przyrodę każdy lubi, ale gdy apeluje się o pomoc, nie każdy jest do niej gotowy. Tym razem chyba warto o tej pomocy pomyśleć, by nie pomniejszać skarbów przyrody, z których chcemy słynąć w świecie.
Pomóżmy bocianom wrócić wiosną do pustych gniazd.
Lista potrzeb Ośrodka:
- pieniądze na karmę i leki,
- budowa ogrodzenia dla bocianów: wkopanie siatki ogrodzeniowej wzdłuż istniejącego płotu, nabicie desek uszczelniających konstrukcję i przytrzymujących siatkę, wkopanie żerdzi, rozciągnięcie i zamocowanie siatki wolierowej,
- wykoszenie i wygrabienie wybiegu
- wykopanie oczka wodnego
- przygotowanie pomieszczeń do zimowania ptaków - prace porządkowe i uszczelnianie deskami szczelin - zabezpieczenie przed inwazją gryzoni .
Strona Fundacji,
Kontakt do Ewy Rumińskiej: mail, tel.: 664 173 828
Elżbieta Mierzyńska
(Na zdjęciach bociany w Ośrodku Ewy Rumińskiej, Bukwałd. Fot. Fundacja Albatros)
Na jesiennych spotkaniach kameralnych z nauką będziemy chcieli podyskutować nad skutecznymi formami ochrony przyrody, także i o tym, czy i jakie skutki powoduje zimowe dokarmianie ptaków, co już się udało w ochronie przyrody a co jest dla nas wyzwaniem, czy tworzyć kolejne parki narodowe, czyli jak mądrze gospodarować zasobami przyrody.
Zaprawszamy z książkami (do wypożyczenia) i z pomysłami do przedyskutowania.
Brak komentarzy:
Nowe komentarze są niedozwolone.