czwartek, 2 września 2010

Laboratorium powraca !

Szanowni Państwo, Drodzy Koledzy,

W przyszłym tygodniu premiera „Laboratorium”. To nasz wspólny sukces – dziennikarzy, naukowców, naszych czytelników i widzów, ale także Stowarzyszenia „Vox Humana”, które otrzymało na realizację programów dotację z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
25 lat temu, 3 września 1985 roku w Programie 1 Telewizji Polskiej odbyła się premierowa emisja pierwszego programu „Laboratorium”. Cykl ten w zamyśle miał prezentować prace i osiągnięcia polskich naukowców. Nowemu programowi nie wróżono długiego życia. Nikt nie wierzył, że uda się znaleźć tyle tematów i ciekawych naukowców, by zapełnić nimi więcej niż 12-15 odcinków. Od tego czasu zrealizowałem wraz ze współpracownikami ponad 500 wydań „Laboratorium”.

Prezentowaliśmy największe i najbardziej skomplikowane urządzenia naukowe, a także proste doświadczenia. Byliśmy pod wodą, w powietrzu, pod ziemią i na odległych kontynentach. Przeżyliśmy razem wiele przygód, czasem dość niebezpiecznych. Zawsze staraliśmy się pokazać coś ważnego i niezwykłego.
Młodzi naukowcy, którzy niegdyś pomagali w tworzeniu programów są dziś poważnymi uczonymi o uznanym dorobku. Rozwiązania, które wówczas były nowościami dziś są czymś normalnym, a niektóre z nich zostały wyparte przez kolejne osiągnięcia techniki. Przed nami kolejne wyzwania.
7 września na antenie TVP1 pojawi się kolejny program „Laboratorium”. Teraz będzie nosił nazwę „Laboratorium europejskie”. W zamierzeniu ma prezentować najciekawsze badania polskich naukowców finansowane ze środków Unii Europejskiej. Od kilku miesięcy odwiedzam z kamerą instytuty i uczelnie szukając ciekawych projektów, które dostały wsparcie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Mam nadzieję, że razem dowiemy się, na co wydawane są unijne środki finansowe oraz w jakim stopniu realizowane projektu dadzą innowacyjny impuls naszej gospodarce.

Bez powszechnego zrozumienia wagi nauki i jej popularyzacji nie mamy szansy na postęp cywilizacyjny na miarę potrzeb. Ogromne echo jakim odbiła się decyzja o zdjęciu „Laboratorium” z anteny TVP1 i wsparcie polskiego środowiska naukowego pokazują, że praca popularyzatorów nauki (dziennikarzy naukowych) jest potrzebna.
Mam nadzieję, że nasi naukowcy zechcą także w przyszłości poprzeć wysiłki działów naukowych w gazetach i czasopismach. Może w ten sposób uda się zachęcić nieco większą grupę młodych ludzi do nauki i studiowania dziedzin, które są tak bardzo potrzebne polskiej gospodarce.
Zapraszam wszystkich do oglądania kolejnych odcinków „Laboratorium europejskiego” we wtorki około godziny 11.00 na antenie telewizyjnej Jedynki.
Z poważaniem
Wiktor Niedzicki

2 komentarze:

  1. Informacja, że "Laboratorium" znika z anteny, oburzyła wielu ludzi, którzy swój sprzeciw wobec działań TVP wyrażali na forach internetowych czy w blogach. Dobrze, że program wraca, choć pora jego nadawania nie jest najlepsza. Chyba taka jest polityka TVP, żeby programy "misyjne" upychać po kątach, a później robić problemy ich twórcom pod pretekstem niewielkiej oglądalności. Mam nadzieję, że program wróci na antenę na dobre i życzę kolejnych 500 wydań.

    OdpowiedzUsuń
  2. Laboratoriu powróciło m.in. dlatego, że wielu swój sprzeciw wyartykułowało na forach i blogach internetowych :).

    OdpowiedzUsuń