piątek, 10 września 2010

Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Dzieci

W związku z ogromnym zainteresowaniem Uniwersytetem Dzieci stworzyliśmy w Olsztynie dwie grupy Inspiracji. Inauguracja odbędzie się 25.09 o godz. 9.15 i druga grupa o 10.45 (wcześniej planowaliśmy jedną grupę o godz. 10.00). Serdecznie zapraszam do obejrzenia inauguracyjnego wykładu, który to będzie prowadzony przez prof. Zaborowskiego i będzie odpowiedzią na pytanie "Dlaczego mamy dwie dziurki w nosie?" ( więcej informacji na naszej stronie: http://www.uniwersytetdzieci.pl/).

25 września odbędzie się uroczysta Inauguracja zajęć na kierunku Inspiracje. W Auli Wydziału Biologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przy ul. Oczapowskiego 1A zgromadzą się młodzi, ciekawi wiedzy studenci w wieku 8-11 lat.
Natomiast inauguracja zajęć na kierunku Okrywanie, dla najmłodszych naszych studentów w wieku 6-7 lat, odbędzie się 16 października w Katedrze Fitopatologii i Entomologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przy ul. Prawocheńskiego 17.

Pierwszy z cyklu wykładów, na kierunku Inspiracje, pt. „Dlaczego mamy dwie dziurki w nosie?" poprowadzi prof. Piotr Zaborowski - znakomity nauczyciel akademicki i lekarz. Zajęcia będą odpowiedzią na pytanie tytułowe wykładu, zadane przez Anielę Dębowską (lat 8), która została laureatką zorganizowanego przez nas konkursu pt. „Pytania do Eksperta" i tym samym wygrała Indeks na kierunek Inspiracje w semestrze jesiennym 2010/2011.
Zajęcia będą opowiadały o ewolucji człowieka i jej wpływie na rozwój różnych zmysłów u człowieka. Podczas wykładu dzieci znajdą odpowiedź m.in. na następujące pytania:
Ile mamy zmysłów i który z nich jest najważniejszy? Czy zmysły zawsze mówią nam prawdę o otaczającym świecie? Czy nasze ludzkie zmysły są lepsze (doskonalsze) od zmysłów innych zwierząt? Jak działa nasz mózg? Jak człowiek poznawał swoje możliwości i ograniczenia? Co wiemy, a czego nie wiemy o działaniu naszego organizmu? Co zawdzięczamy technice? Czy proces ewolucji człowieka już się skończył?

Pierwsze zajęcia na kierunku Odkrywanie poprowadzi wykładowczyni z niezwykłą pasją- dr inż. Agnieszka Laszczak-Dawid, na co dzień zajmująca się badaniem biologii owadów. Warsztat będzie odpowiedzią na pytanie pt. "Dlaczego gąsienica przemienia się w motyla?" i wyjaśni niezwykłe zjawisko metamorfozy. Dzieci będą podziwiały różnorodność owadów- ich rozmiary, różnorodne kształty oraz piękne barwy. Prześledzą także etapy rozwoju owadów: od jaja, przez stadium larwy (gąsienicy), aż po dorosłego owada.

Agnieszka Światłowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz