poniedziałek, 3 stycznia 2011

Wspomnienie roku 2010 w olsztyńskiej kawiarni naukowej

W roku ubiegłym w naszej wędrującej kawiarence naukowej Collegium Copernicanum spotkaliśmy się kilkadziesiąt razy, nie tylko w Olsztynie. Gościliśmy także osoby z Kanady, Bielska-Białej, Warszawy i Mrągowa. Na naszym blogu pojawiło się 166 wpisów z zapowiedziami, relacjami i dyskusjami, napisanymi przez kilkunastu autorów. Spotykaliśmy się także przy radiowym mikrofonie, aby w ten dyskretny sposób kameralność spotkań nabrała trochę szerszego i powszechniejszego wymiaru.

Co wynika z tych spotkań? Ja osobiście spotkałem wiele interesujących i wartościowych osób, z którymi być może nie byłoby okazji inaczej się spotkać i nieśpiesznie porozmawiać. W czasie kawiarnianych dyskusji narodziło się kilka ciekawych pomysłów, w tym o czysto naukowym charakterze. Będzie okazja jeszcze o tym napisać nieco szerzej.

W roku 2011... spotykać będziemy się również, także poza Olsztynem i nie tylko w kawiarni. Pierwsze spotkanie zaplanowane jest na 11 stycznia (szczegóły niebawem). Preferować będziemy kameralność a nie widowiskowość i masowość. Szczególnie zależałoby mi na obecności w małych miasteczkach, w tym w warmińsko-mazurskich cittaslow: Biskupcu, Bisztynku, Lidzbarku Warmińskim, Nowym Mieście Lubawskim i Reszlu. Bowiem życie bez pośpiechu jest wyrazem nowej formy nowocześności i nowego humanizmu. Zamiast wyścigu szczurów i pośpiesznej konsumpcji czy wysokiej stopy życia, preferujemy większą jakoś tegoż życia codziennego. Z nastawieniem na pogłębianie relacji międzyludzkich i odzyskiwaniem przestrzeni publicznej. Nasze spotkania to nie tylko dyskusje teoretyczne ale i filozofia praktyczna. Realizowana a nie tylko opowiadana :).

Tradycyjnie zapraszam do uczestnistctwa i współtworzenia naszych spotkań. Wszelkie inicjatywy mile widziane :).

z noworocznym pozdrowieniem
Stanisław Czachorowski


1 komentarz: