piątek, 27 listopada 2009

Trakt niborski cz. 3.

4 grudnia (piątek) w ramach cyklu spotkań poświęconych traktowi niborskiemu, prof. Janusz Jasiński (historyk), Gazeta Cafe (ul. Kołłątaja), godz. 17.30

Spotkanie z prof. Jasińskim zaplanowane wcześniej na 19 listopada - z powodu choroby - przeniesione zostało na 4 grudnia.
Natomiast w ostatni czwartek (26 listopada) o przyrodzie przy trakcie niborskim opowiadał Stanisław Dąbrowski, a o archelologii od trzeciego tysiąclecia przed naszą erą opowiadał archeolog Jarosław Sobieraj. Okazuje się, że średniowieczny trakt niborki powstał na dawnym szlaku komunikacyjnym, wykorzystywanym już od III tysiąclecia przed naszą erą. O przebiegu tego historycznego szlaku decydowały przede wszytskim ukształtowanie terenu i warunki przyrodnicze. Tędy odbywał sie handel bursztynem. Można w przenośni powiedzieć, że Olsztyn leży na szlaku turystycznym, liczącym sobie kilka tysiącleci.

Wędrujac traktem niborskim kilkaset lat temu można było obserwowac zupełnie inną przyrodę. Inaczej wyglądał las, inne zwierzęta niż dziś można było zobaczyć i usłyszeć. Uczestnicząc w kameralnych spotkaniach z nauką i szlakiem niborskim można zobaczyć, jak w dyskusjach powstaje książka.

W luźnej dyskusji uczestnicy nawiązali także do interpretacji słowa "gościniec". Słowo "gość" ma także i nieco groźniejsze znaczenie, bowiem gość to ktoś obcy, kogo czasem trzeba prezentem obłaskawiać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz