piątek, 19 lutego 2010

Nie tylko w kawiarni

Wbrew pozorom, otwarte i interdyscyplinarne dyskusje naukowe nie odbywają się tylko w kawiarniach. W większości odbywają się w murach uniwersytetu. Tyle tylko, że o nich równie trudno się dowiedzieć, bo brakuje portalu, gromadzącego tego typu informacje. Tylko nielicznie i zupełnie wyrywkowo zapowiedzi spotkań naukowych pojawiają się na stornach internetowych UWM. Ten utrudniony przepływ informacji w jakimś sensie upośledza intelektualny krwioobieg uniwersytetu.

Jako przykład, w najbliższych dniach odbędzie się kolejne seminarium organizowane przez dr. hab. Krzysztofa Bryla (Katedra Biofizyki), poświęcone bioinformatyce i modelowaniu w biologii. We wtorek można będzie wysłuchać referatu mgr. Łukasza Paukszto pt. „Biologia syntetyczna – nowatorskie podejście w biotechnologii” oraz wystąpienia dr. Jana Pawła Jastrzębskiego pt.„O własnych badaniach naukowych. Nowe pomysły z bioinformatyką”. Z kolei we czwartek odbędzie się spotkanie naukowe Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego, w budynku Instytutu Rybactwa Śródlądowego. Jakkolwiek ze swej istoty takie seminaria są otwarte, to z braku informacji trudno w nich uczestniczyć.

Niezbyt duża dostępność takich naukowych dyskusji wynika także z dwóch innych powodów. Po pierwsze odbywają się one w godzinach pracy – bo tak jest wygodniej naukowcom. Ale uniemożliwia to udział osób spoza uniwersytetu lub środowisk naukowych, gdyż nie każdy może „wyrwać” się z pracy, zwłaszcza jeśli mieszka poza Olsztynem. Po drugie dominuje na nich język specjalistyczny, co wymaga już pewnego merytorycznego przygotowania.Kameralne spotkania z nauką, odbywające się popołudniami w sympatycznych wnętrzach, daleko poza kampusem uniwersyteckim, mają inny cel niż seminaria na uniwersytecie. Dlatego odbywają się popołudniami, aby umożliwić aktywne uczestnictwo także osobom „normalnie pracującym".

St.Cz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz