czwartek, 4 lutego 2010

Ten inny ... w kawiarni

Na co dzień pozamykani w blokowiskach żyjemy w izolacji, a jedynym „oknem” na świat jest szklany ekran. Drugiego człowieka spotykamy w przestrzeni publicznej. A przestrzeń ta w Olsztynie nie najlepiej jest jeszcze urządzona, zbyt wąska i mało dostępna. Bo przecież do ciekawszych rozmów nie nadają się zakupy w Alfie…

Kawiarnie są jakąś tam przestrzenią publiczną, w której spotykamy innego człowieka, obcego, swojaka, ale zawsze jest to ten inny. Olsztyn i cały region pretenduje do krainy turystycznej. Z konieczności miejscowi spotykają tych innych, tych obcych.

Jak postrzegamy tego innego, obcego i czy chcemy bardziej poznać, czy chcemy spotkać pełniej, czy tylko tak powierzchownie, ulicznie-chodnikowo? Olsztyn to także miasto akademickie, gdzie poprzez „innego” chcemy poznawać świat w salach wykładowych.
I w końcu czy w kawiarni (naukowej) rzeczywiście chcemy i potrafimy autentycznie spotykać się i z ciekawością poznawać świat poprzez tego „innego”?

Czy spotkania i podróże przyczyniły się do rozwoju społeczeństw? A jeśli tak, to jak?

Spotkanie kameralne z nauką inspirowane jest dwoma książkami:

  • Ryszard Kapuściński „Ten inny”, Wyd. Znak, 2006
  • Jared Diamond „Strzelby, zarazki, maszyny. Losy ludzkich społeczeństw”, Prószyński i S-ka, Warszawa 2010.

Zachęcając do kawiarnianej dyskusji, zachęcamy także do sięgnięcia do wymienionych książek.

A najbliższe kameralne spotkanie z nauką 11 lutego (czwartek), Kawiarnia Moja, ul. Dąbrowszczaków 10, godz. 17.30. Tematem spotkanie będzie dyskusja o "Obcym", nawiązując do książek Ryszarda Kapuścińskiego oraz badań antropologicznych, ekologicznych i społecznych, dotyczących rozwoju społeczeństw i innowacyjności.

St.Czachorowski

1 komentarz:

  1. Dyskusja toczy się nie tylko w kawiarni:
    http://www.olsztyn24.com/?m=1&i=8614">http://www.olsztyn24.com/?m=1&i=8614

    OdpowiedzUsuń