środa, 17 marca 2010

Wszystkiemu winni Żydzi, cykliści i ekolodzy?

  • 18 marca, "Ekolog - wróg publiczny numer 1?", a gościem specjalnym będzie dr Urszula Szymańska, hydrobiolog z Wydziału Prawa i Administracji: "ekolog" zajmujący się od wielu lat problematyką prawą ochrony środowiska. Jak zwykle: Kawiarnia Moja, godz. 17.30.

Człowiek od zawsze poszukuje prostego wzoru na opisanie możliwie jak największej liczby zjawisk. To taki mityczny "kamień filozoficzny". Jednym ze sposobów są teorie spiskowe: jeden wróg-przyczyna wszystkich nieszczęć i jednoczesnie wyjaśnienie, dlaczego rzeczy dzieją się tak a nie inaczej. Mogą to być Żydzi, UFO, masoni, a ostanio w modzie są "ekolodzy". To oni są winni zastojowi gospodarczemu, niskim pensjom, recesji itd. Naukowcy jednak poszukują innego "kamienia filozoficznego" - starają się jednym wzorem, modelem opisać i wyjaśnić złożoność świata. Na spotkaniu chcemy podyskutować o teoriach spiskowych i naukowych modelach zjawisk przyrodniczych, o raz o tym skąd się wziął streotyp "złego ekologa" i co z tym stereotypem zrobić. Więcej o spotkaniu.

"Dziennikarze ukuli termin „tzw. ekolog”, żeby przeciwstawić go prawdziwym ekologom w ich mniemaniu: rolnikom, leśnikom i każdemu, kto coś dla społeczeństwa, eksploatując przyrodę, produkuje, a nie protestuje. Na ekologii zna się każdy, tak samo jak na polityce, a „tzw. ekolog” zamiast posprzątać ulice, chce nam czegoś zakazać. Niedawno usłyszałem, że przeze mnie jest tyle śniegu w Białowieży, bo zabroniłem solić. Nieważne, że to bzdura, ważne jest przekonanie, że znowu przyroda i „tzw. ekolodzy” utrudniają życie zwykłym ludziom." źródło

  • 22 marca, Kameralne spotkanie z nauką i Światowy Dzień Wody czyli leśnicy zalewają Mazury!, godz. 17.30 Kawiarnia Moja ul. Dabrowszczaków 10, goście spotkania: Andrzej Ryś, Krzysztof Krasula, Stanisław Dąbrowski, Urszula Nadolna z Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Mazurskie. Czytaj więcej
  • 25 marca o godz. 18.00 w Klubie Środowisk Twórczych przy ul. Nowowiejskiego. W ramach kameralnych spotkań z nauką, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich Odział w Olsztynie zaprasza na dyskusję z członkami Collegium Copernicanum w nieformalnej (klubowej) atmosferze o roli dziennikarza w dzisiejszym świecie, zdominowanym przez pośpiech, sensacyjność, plotki, prowokacje, wszechobecność polityki, show. Więcej o spotkaniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz