sobota, 1 maja 2010

Dwa dworce, czyli dyskusja o przestrzeni publicznej

Pani Elżbieta Mierzyńska już od wielu miesięcy pisze o opuszczonych i popadających w ruinę dworcach kolejowych na Warmii i Mazurach. Na zdjęciu wyżej, wnętrze stacji kolejowej w Reszlu (zobacz więcej zdjęć), jako przykład utraconej przestrzeni publicznej. Napis - notabene z błędem ortograficznym - na ścianie oraz porzucona paczka po chipsach, wskazuje, że przynajmniej okazjonalnie puste wnętrze dawnego dworca kolejowego jest wykorzystywane jako zastępcza przestrzeń publiczna. O jakości takich spotkań świadczy napis... Zmarnowane szanse, zmarnowana przestrzeń...

Że można inaczej wykorzystać takie miejsca świadczy restauracja Carska w Białowieży (zobacz zdjęcia). Z dawnego, zniszczonego i nikomu już niepotrzebnego dworca Białowieża Towarowa, uczyniono klimatyczną i ekskluzywną restaurację na bezludziu. Powstaje taże mały skansen techniki, a w wieży - apartamenty. I to wszystko w miejscu, gdzie "bociany zawracały". Magnesem jest oczywiście park narodowy. Nasze liczne dworce są równie historyczne i ciekawe. Gdyby je tak odzyskać dla społeczności lokalnych i dla turystyki? Może to tego niezbędny jest Mazurski Park Narodowy i zwierzę-symbol, taki jak żubr?

O przestrzeni publicznej dyskutować będziemy 30 maja, (więcej tu). Już teraz zapraszamy do dyskusji w Internecie i na wspomnianym spotkaniu.

W maju spotkamy się w kawiarni Moja, aby dyskutować o restytucji jesiotra i naukowej inwigilacji (badania telemetryczne) zwierząt (6 maja, 17.30, gościem specjalnym będzie dr Andrzej Kapusta z IRŚ) oraz o Polskim Towarzystwie Hydrobiologicznym (20 maja, gość specjany dr hab. Julita Dunalska z UWM)). Jesiort przywracany naszym rzekom i Bałtykowi, może stać się znakiem firmowym regionu tak jak żubr dla Białowieży. Za tym wszystkim kryje się wieloletnia i międzynarodowa aktywność naukowa. Z kolei Jeziora Mazurskie jako cud przyrodniczy świata nie mogą się obyć bez wieloletnich badań olsztyńskich hydrobiologów.

St.Czachorowski
ps. przepraszam za szokujący i wulgarny napis na zdjęciu, ale taka jest nasza rzeczywistość i takie problemy stają na przeszkodzie odzyskiwania przestrzeni publicznej...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz